Your club's 2018 B&F top 10

Your club's 2018 B&F top 10

By
Reading Time: 4 minutes

ADELAIDE (MALCOLM BLIGHT MEDAL)

1 – Rory Laird (222 votes)
2 – Matt Crouch (166)
3 – Josh Jenkins (162)
4 – Bryce Gibbs (149)
5 – Hugh Greenwood (140)
6 – Tom Doedee (139)
7 – Luke Brown (134)
7 – Wayne Milera Junior (134)
9 – Rory Atkins (128)
10 – Paul Seedsman (128)

https://twitter.com/Adelaide_FC/status/1034761294090366977?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1034761294090366977&ref_url=http%3A%2F%2Fwww.afc.com.au%2Fnews%2F2018-08-31%2Flaird-crowned-club-champion

BRISBANE (MERRETT-MURRAY MEDAL)

1 – Dayne Zorko (250 votes)
2 – Dayne Beams (249)
3 – Stefan Martin (242)
4 – Darcy Gardner (228)
5 – Harris Andrews (208)
6 – Jarrod Berry (205)
7 – Hugh McCluggage (200)
8 – Luke Hodge (185)
9 – Nick Robertson (172)
10 – Alex Witherden (170)

CARLTON (JOHN NICHOLLS MEDAL)

1 – Patrick Cripps (166 votes)
2 – Kade Simpson (108)
3 – Ed Curnow (98)
3 – Charlie Curnow (98)
5 – Dale Thomas (71)
6 – Liam Jones (48)
7 – Zac Fisher (47)
8 – Sam Rowe (43)
9 – Matthew Wright (39)
9 – Marc Murphy (39)

COLLINGWOOD (COPELAND TROPHY)

1 – Steele Sidebottom (203 votes)
1 – Brodie Grundy (203)
3 – Scott Pendlebury (178)
4 – Jack Crisp (160)
5 – Taylor Adams (159)
6 – Tom Phillips (134)
7 – Jeremy Howe (132)
8 – Jordan De Goey (127)
9 – Josh Thomas (122)
10 – Brayden Maynard (107)

ESSENDON (CRICHTON MEDAL)

1 – Devon Smith (370 votes)
2 – Dyson Heppell (36)
3 – Zach Merrett (335)
4 – Adam Saad (315)
5 – Anthony McDonald-Tipungwuti (295)
6 – Tom Bellchambers (281)
7 – Michael Hurley (280)
8 – Cale Hooker (276)
9 – Conor McKenna (268)
10 – Brendon Goddard (267)

FREMANTLE (DOIG MEDAL)

1 – Lachie Neale (186 votes)
2 – David Mundy (164)
3 – Nat Fyfe (150)
4 – Ed Langdon (145)
5 – Luke Ryan (130)
6 – Nathan Wilson (124)
7 – Joel Hamling (123)
8 – Michael Walters (119)
9 – Stephen Hill (100)
10 – Alex Pearce (86)

GEELONG (CARJI GREEVES MEDAL)

1 – Mark Blicavs (234 votes)
2 – Patrick Dangerfield (233.5)
2 – Tim Kelly (233.5)
4 – Tom Hawkins (229)
5 – Joel Selwood (220.5)
6 – Mitch Duncan (216)
6 – Tom Stewart (216)
8 – Jake Kolodjashnij (203)
9 – Sam Menegola (200)
10 – Zach Tuohy (194.5)

GOLD COAST (CLUB CHAMPION AWARD)

1 – Jarrod Harbrow (390 votes)
2 – Touk Miller (351)
3 – Lachie Weller (336)
4 – Rory Thompson (316)
5 – Alex Sexton (303)
6 – David Swallow (300)
7 – Aaron Young (261)
8 – Jarrod Witts (251)
8 – Nick Holman (251)
10 – Jack Martin (249)

GWS (KEVIN SHEEDY MEDAL)

1 – Lachie Whitfield (175 votes)
2 – Callan Ward (164)
3 – Phil Davis (156)
4 – Stephen Coniglio (154)
5 – Nick Haynes (151)
6 – Dylan Shiel (130)
7 – Adam Tomlinson (117)
8 – Tim Taranto (114)
9 – Josh Kelly (111)
10 – Jacob Hopper (107)
10 – Jeremy Cameron (107)
10 – Heath Shaw (107)

HAWTHORN (PETER CRIMMINS MEDAL)

1 – Tom Mitchell (163 votes)
2 – Blake Hardwick (127)
3 – Isaac Smith (125)
4 – Jack Gunston (121)
5 – Jaeger O’Meara (120)
6 – Luke Breust (119)
7 – Ben Stratton (112)
8 – Ben McEvoy (99)
8 – Liam Shiels (99)
10 – James Sicily (87)

https://twitter.com/HawthornFC/status/1048551561561923584

MELBOURNE (KEITH ‘BLUEY’ TRUSCOTT MEMORIAL TROPHY)

1 – Max Gawn (657 votes)
2 – Clayton Oliver (595)
3 – James Harmes (468)
4 – Nathan Jones (449)
5 – Tom McDonald (433)
6 – Angus Brayshaw (429)
7 – Jake Melksham (428)
8 – Christian Salem (403)
9 – Neville Jetta (383)
10 – Jordan Lewis (366)

https://twitter.com/melbournefc/status/1047403381856382976

NORTH MELBOURNE (SYD BARKER MEDAL)

1 – Shaun Higgins (240 votes)
2 – Ben Cunnington (237)
3 – Robbie Tarrant (281) votes
4 – Ben Brown (216)
5 – Jack Ziebell (215)
5 – Trent Dumont (215)
7 – Todd Goldstein (206)
8 – Jed Anderson (198)
9 – Scott Thompson (196)
10 – Jamie Macmillan (195)

https://twitter.com/NMFCOfficial/status/1048193448036032513

PORT ADELAIDE (JOHN CAHILL MEDAL)

1 – Justin Westhoff (179 votes)
2 – Tom Jonas (162)
2 – Ollie Wines (162)
4 – Robbie Gray (152)
5 – Jared Polec (151)
6 – Chad Wingard (143)
7 – Darcy Byrnes-Jones (139)
8 – Dan Houston (131)
9 – Travis Boak (126)
10 – Tom Clurey (110)

https://twitter.com/PAFC/status/1048207041079128064

RICHMOND (JACK DYER MEDAL)

1 – Jack Riewoldt (81 votes)
2 – Kane Lambert (68)
3 – Dustin Martin (66)
4 – Shane Edwards (65)
5 – Dylan Grimes (64)
6 – Alex Rance (63)
7 – Trent Cotchin (58)
8 – Nick Vlastuin (51)
9 – Jayden Short (47)
10 – Josh Caddy (45)

ST KILDA (TREVOR BARKER MEDAL)

1 – Jack Steven (191 votes)
2 – Seb Ross (175)
3 – Jack Steele (134)
4 – Jade Greshamn (126)
5 – Jarryn Geary (118)
6 – Jimmy Webster (109)
7 – Jake Carlisle (103)
8 – Tim Membrey (87)
9 – Jack Billings (72)
10 – Daniel McKenzie (69)

SYDNEY (BOB SKILTON MEDAL)

1 – Jake Lloyd (540 votes)
2 – Luke Parker (517)
3 – Lance Franklin (510)
4 – Isaac Heeny (463)
5 – Josh Kennedy (435)
6 – Dane Rampe (433)
7 – George Hewett (430)
8 – Jarrad McVeigh (353)
9 – Callum Sinclair (351)
10 – Harry Cunningham (331)

WEST COAST EAGLES (JOHN WORSFOLD MEDAL)

1 – Elliot Yeo (273 votes)
2 – Jack Redden (231)
3 – Shannon Hurn (222)
4 – Jamie Cripps (218)
5 – Andrew Gaff (216)
6 – Jeremy McGovern (202)
7 – Mark Hutchings (185)
8 – Brad Sheppard (184)
9 – Jack Darling (182)
10 – Willie Rioli (176)

WESTERN BULLDOGS (CHARLES SUTTON MEDAL)

1 – Lachie Hunter (191 votes)
2 – Jack Macrae (190)
3 – Marcus Bontempelli (154)
4 – Aaron Naughton (120)
5 – Josh Dunkley (110)
5 – Caleb Daniel (110)
7 – Jason Johannisen (109)
8 – Hayden Crozier (98)
9 – Toby McLean (91)
10 – Bailey Williams (86)

What do you think?

Please enter a screen name and valid email address

or connect via the following
social networks